Зміни клімату відбуваються вже зараз. Цей факт неможливо ігнорувати. За останнє сторіччя середня температура планети зросла на майже 1˚С. Тануть льодовики, піднімається рівень Світового океану. Почастішали сильні не прогнозовані стихійні лиха – урагани, посухи, повені. Температура та кількість опадів в межах регіонів сильно коливаються, і важко передбачити, якою буде погода на даній території за 10 років. Все це прямо впливає на людські долі – хтось втрачає врожаї, хтось – свої помешкання і навіть життя. Цілі острівні країни стоять перед загрозою затоплення. В Україні опустелювання на Півдні супроводжується паводками на Заходів. Зміни клімату розпочались, але ми ще можемо їх зупинити та пом’якшити. 

 

Найбільший авторитет в галузі кліматичних змін – Міжнародна група експертів зі зміни клімату ООН (англ. IPCC) – визнала, що основною причиною надзвичайно швидких змін клімату є викиди парникових газів від діяльності людства. Спалювання корисних копалин, вирубування лісів, виснаження ґрунтів, розведення великої рогатої худоби – всі ці процеси призводять до збільшення концентрації парникових газів в атмосфері. Вуглекислий газ, метан, діоксин сірки, оксиди азоту, водяна пара та інші парникові гази створюють свого роду ковдру над поверхнею планети, не даючи їй охолоджуватись. Це призводить до порушення кліматичного балансу та підвищення середньої температури Землі.

 

Більшість країн світу підписали Рамкову конвенцію ООН зі зміни клімату та Кіотський протокол до неї. Ці документи визначають зобов’язання країн зменшувати викиди парникових газів. Деякі країни, наприклад, Великобританія та Голландія, досягли значних успіхів у зменшенні викидів за рахунок енергозбереження, відновлюваної енергетики та раціонального управління ресурсами.. В той же час, такі великі забруднювачі, як США, Китай та Росія, поки не мають стратегії зменшення викидів парникових газів.

 

Своїми діями кожен із нас може суттєво допомогти подоланню зміни клімату. Зменшуючи власні викиди через екологічно-дружній спосіб життя, ми виконуємо свій обов’язок відповідального і дбайливого жителя планети. Також ми можемо впливати на політиків та великих бізнесменів, заохочуючи їх приймати рішення на користь безпечного майбутнього без кліматичних катастроф.