Global Frackdown– питає Ольга з Києва, розмірковуючи про плани уряду щодо фрекінгу. В той час як  посадові особи дали компаніям Shell та Chevron карт-бланш на буріння на прекрасній українській землі, місцеві жителі стають все більш стривоженими. Те, що було представлено як шлях до енергетичної незалежності країни, здається коштуватиме занадто дорого для місцевих людей і та природи – говорять активісти, котрі щойно організували дві події на підтримку акції Global Frackdown. Ось погляд Ольги на ситуацію з передової:

Після нашого імпровізованого виступу в Києві, присвяченого всесвітньому дню боротьби проти видобутку сланцевих газів шляхом фрекінгу, кілька чиновників вийшли з будівлі Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України. Вони повідомили, що цінують нашу активність та обізнаність в цій проблемі та один з них попросив слово. Експерт спілки геологів України Павло Загороднюк говорив про чудову можливість глибинного видобутку сланцевих газів. Пан Загороднюк наголосив, що Shell та Chevron ризикують своїми грошима, досліджуючи, чи є запаси українського сланцевого газу достатньо багатими для видобування.

Акція за заборону фрекінгу. Київ

Я досі не розумію – чи дійсно я мушу більше перейматися фінансовою стабільністю компаній Shell та Chevron? Як на мене, ситуація цілком протилежна. Я не вірю, що видобуток сланцевого принесе Україні енергетичну незалежність від Росії.

Мені цікаво, чи є хоч якийсь шанс для середнього мешканця України відчути вигоду від національного видобутку газу? На противагу, саме корпорації відчують різницю в своїх доходах, так само як власники газової індустрії України побачать різницю в своїх щорічних звітах. А також, деякі українці відкриють, що їх вода здатна горіти.

В день акції Global Frackdown люди по всьому світу відстоювали заборону руйнівного видобутку сланцевих газів. Однією з причин всесвітньої тривоги є те, що компанії Shell та Chevron на міжнародному рівні вважаються жорстокими забруднювачами та порушниками охорони навколишнього середовища і прав місцевих спільнот.

В рамках акції Global Frackdown, організатори з іншого українського міста – Харкова, організувати перед-прем’єрний показ картини «Gasland». Документальний фільм «Gasland», номінований на премію Оскар в 2011 році, показує реальну картину з життя місцевої спільноти в США, котра зіштовхнулася з результатами фрекінгу. Зруйновані ландшафти, землетруси, отруєна та горюча вода з під-крану… Здається таке пекло тепер чекає на Україну.

Хімія – це небезпека фрекінгу №1. Рідина для фрекінгу, потрапляючи в водоймища, загрожує всьому живому, взаємодіючи з ними,  – говорить харківський еколог Олег Перегон в своїй статті для місцевого сайту Time Ua. – Рідина для фрекінгу зазвичай містить бензол, борну кислоту, етиленгліколь, та більш ніж 500 інших отруйних та вибухових речовин. Другою небезпекою цього методу видобутку є вихід на поверхню «блакитного палива». При видобутку, величезна кількість газу втрачається, перетворюючи воду з джерел та криниць на небезпечну суміш, котра здатна горіти та вибухати. Третім «сюрпризом» від видобутку газу є землетруси. Вони не є сильними, проте трапляються часто. Четвертим «подарунком» є радіоактивні супутники сланцевого газу – радон, уран та інші токсичні елементи, що містяться в шахтах. Все це рано чи пізно потрапить до річок, озер та полів. Видобуток газу є досить швидким процесом. Буріння свердловини триває місяць, кілька десятків гідроударів  – і компанія вирушає освоювати нове зелене поле. Отруєні та зруйновані землі залишаються людям.

– Ми створили анти-фрекінгову групу НГО для відслідковування ситуації в Україні, – каже Олег.

Акція за заборону фрекінгу. Харків

Найбагатші в Європі родовища сланцевого газу знаходяться у Франції. На щастя, у Франції, Болгарії та Чехії не лише фрекінг, а й навіть дослідження покладів сланцевого газу цілком заборонені. А кілька країн Європи та США серйозно обмежили чи відмовились від технології фрекінгу.

Пол Маккартні, Йоко Оно, Рінго Стар та Леді Гага роблять все можливе для поширення інформації про загрозу навколишньому середовищу від фрекінгу. Сьогодні фрекінг в Україні поширюється. Де моя кнопка «Не подобається»? Я не хочу цього. Ми не маємо достатньо ресурсів для таких апетитів. Наша країна прекрасна  без горючої води, землетрусів та інших спецефектів.


В результаті акції Global Frackdown один з ведучих українських телеканалів підготував переконливий сюжет про акцію та ризики фрекінгу в Україні – Fracking in Ukraine.