Den 10/10 kl. 10 samlades deltagarna i Lunds ‘Work Party’ i Lundagård (den kända parken i centrala Lund och ett namn på Sveriges äldsta studenttidning, som uppmärksammade dagens arrangemang i sin artikel) för att göra en stor figur 350.

Den 10/10 kl. 10:10 i Lunds centrala park Lundagård. Foto © David Wargert, www.davidwargert.net
Efter det cyklade och gick de svenska och internationella deltagare till odlingslotter för att gräva, rensa ogräs, plantera vitlök och ge intervju till SVT SydNytt. Så här arbetade Lundaborna och de internationella studenterna för klimatet under Work Party idag. Vad gjorde ni?

Några deltagare i dagens aktion i Lund bakade 350 kanelbullar och chokladkakor för alla dem som skulle komma och arbeta på odlingslotter den 10/10
Tags: 10/10/10, 350, 350.org, 350ppm, kanelbullar, Lund
This entry was posted
on Sunday, October 10th, 2010 at 12:01 pm and is filed under 350 Sverige, Day of Action, Global Work Party.
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.
You can leave a response, or trackback from your own site.